KONYA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 332 351 88 69
DUYURULAR

Bizden Haberler

İnsan ve Medeniyet Hareketi Konya

Miraç Kandili Coşkuyla Kutlandı

- +
Miraç Kandili Coşkuyla Kutlandı

 

 

 

 

 

 

 

Recep ayının 27. gecesi olarak bilinen Miraç Kandili dolayısıyla tüm camilerinde ve çeşitli salonlarda kandil programları düzenlendi. Vatandaşlar, kandil programlarına akın ederek, bu kutlu geceyi hep beraber idrak etmenin mutluluğunu yaşadı.

 

İnsan ve Medeniyet Hareketi Konya tarafından da bazı cami ve salonlarda organize edilen “Kandil Özel Programı’nda  İMH Merkez Seminer Salonu Adem CEYLAN , Adnan Sürmegözü Camii İbrahim OKUR , Alemdar Camii Muhammed Fatih ÜNLÜ , Ahmet Kolat Camii Mustafa Ekrem DOĞAN , Doğanlar Sultan Camii Fahri TEPE , Muradiye Camii Adem KARATAŞ Cemaatlere hitap etti.

 

 “Miraç bir erdem yolculuğudur”

İMH Merkez binasında düzenlenen “Kandil Özel Programı’nda konuşan İMH Konya Başkanı Adem CEYLAN, “Miraç bir erdem yolculuğudur. Miraç bir bereket yolculuğudur. Miraç bir ümit ve diriliş yolculuğudur.  Müminin miracı namazdır. Peygamber efendimizin getirdiği en büyük hediyedir namaz” dedi.

Miraç öncesi Mekke’de Müslümanların zor zamanlar yaşadığını, Hz. Hatice ile Peygamber efendimizin amcası Ebu Talib’in vefat etmeleri nedeniyle ­o yıla hüzün yılı adının verildiğini belirten Başkan Ceylan, “Tam da onun ardından rabbimiz sevgili peygamberimizin gönlüne İsra ve Miraç ile ferahlık verdi. Onu sevindirdi” diye konuştu.

Miracın bize hatırlattığı değerlerin en önemlisinin Mescid-i Aksa olduğunu kaydeden Başkan Ceylan, şunları söyledi: “İsra Suresi’nin ilk ayeti bunu bize hatırlatıyor. Mescid Aksa bizim için çok önemli. Mescid-i Aksa etrafı Cenab-ı Hak tarafından bereketlendirilmiş bir mabeddir. Peygamber efendimiz tarafından ziyaret edilmeye değer 3 mabed arasında gösterilmiştir, Birincisi Beytullah Mekke’deki Kabe-i Muazzama, ikincisi Medine-i Münevvere’deki Ravza-i Mutahhara Mescidi Nebevi, üçüncüsü de Kudüs’teki Mescidi Aksa.”

“Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için dua”

Mescidi Aksa’nın özgür olması için dua çağrısında bulunan İMH Konya Başkanı Adem CEYLAN konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Onun için diyoruz ki mescidi aksanın özgür olması için dua etmemiz lazım. Özellikle Miraç gecesinde. Mescidi Aksa özgür değilse, Müslümanların ruh ve gönül özgürlüğü de yok demektir. Bu mukaddes gecenin, Mescid-i Aksa bilincini, özlemini ve gayretini artırarak, Miracın mabedinin selametine, işgal ve zulmün bertaraf edilmesine vesile olmasını temenni ediyorum.

Kullukta ve insani değerlerde en yüce mertebelere yükselişi simgeleyen Miraç Gecesinin, zihinlerimize berraklık, kalplerimize ferahlık, akıllarımıza genişlik ve hayatımıza huzur getirmesi dileği ile aziz milletimizin ve bütün İslam âleminin Miraç Gecesini tebrik ediyor, bu gecenin bütün Müslümanların birlik, beraberlik ve kardeşliğinin pekişmesini ve insanlığın barış, huzur ve hidayetine vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.” Dedi.

Programlardan sonra Kandil Simidi ve İkramlar dağıtıldı.

 

 

 

 

 

 

 

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.