KONYA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 332 351 88 69
DUYURULAR

Bizden Haberler

İnsan ve Medeniyet Hareketi Konya

Şeref Malkoç 28 Şubat’ı Değerlendirdi

- +
Şeref Malkoç 28 Şubat’ı Değerlendirdi

 

 

 

 

 

 

Sivil Toplum Platformu Tarafından İnsan ve Medeniyet Hareketinin ev sahipliğinde organize edilen 28 Şubat’tan 2023’e Konulu konferansın konuğu Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç 28 Şubatı değerlendirdi.

Açılış konuşmasını yapan İMH Konya Başkanı Adem Ceylan İMH Konya Derneği ve bağlı olduğu kuruluşlar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Konferansın konuğu Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç 28 Şubatta yaşananları ve bugün gün yüzüne çıkanların perde arkasını anlattı.

Malkoç; “Başörtüsünü aşağılamak için Fadime adın da bir ahlak düşkünü kadını çıkardılar aylarca tiyatro yaptılar. Sırf bizim kızlarımız, annelerimiz, eşlerimiz aşağılansın sokağa çıkamasınlar diye. Veyahut da sakallı adamlar ali kalkancı mı ararsın, Müslüm Gündüz mü? Efendim başörtüsü kamusal alanda olur mu? Olmaz mı? Bugün Bülent Arınç beyefendiyi dinledim bir toplantı da; ”Ben“ dedi “Meziz başkanı seçildim Meziz başkanı cumhurbaşkanına vekâlet ediyor, cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer bir yerden geliyordu, havaalanına gittim onu karşılamaya benim eşimi havaalanına almadılar” dedi. Türkiye bu ayıpları, bu kusurları yaşadı. 28 Şubatta da bunlar zirveye vardı. Şunu söyleyeyim; o tank yürütüp demokrasiye ayar verenler sandık da demokrasiye ayar verileceğini sonradan gördükleri gibi, tank yürüterek demokrasiye ayar vermenin bedelini Ankara 9. ağır ceza mahkemesinde ağırlaştırılmış müebbet alarak gördüler” dedi.

Şeref Malkoç; “Elhamdülillah bunu da gördük. Rahmetli Erbakan hocamıza yapmadıkları şeyi bırakmadılar. Genelkurmayın koridorun da ya başbakana astsubaya omuz vurdurdular. Başka bir general hoca Erbakan hocamız hacca gitti diye küfretti ona küfretti ama zannetmeyelim ki sadece Erbakan hocamıza yaptılar bunları. 1960 darbesinden sonra 61 Anayasasıyla beraber sistem kuruldu seçime gidiliyor, seçim yapıldı, cumhurbaşkanı seçilecek Türkiye en büyük anayasa hukukçularından Ali Fuat Başgil samsun senatörü oldu Erbakan hocanın içinde olduğu bir grup genç insan Ali Fuat Başgil ’i cumhurbaşkanlığına ikna etti. Yarın oylama yapılacak bir gün öncesinden Ali Fuat Başgil ‘i kaldığı otelden alıp başbakanlığa getirdiler cuntacılar alnına silah dayadılar dediler ki; “hoca bak “ o zaman Ankara’nın en meşhur mezarlığı cebeci mezarlığı “cebeci mezarlığın da mezarın kazılmış buraya mı gireceksin? Yurt dışına mı gitmek istersin? 28 Şubat süreci içerisin de burada da mağdur kardeşlerimiz var hala hak arıyorlar, mücadele ediyorlar, devam ediyorlar dedi. Dökülen sirke kabını doldurmuyor, ateş düştüğü yeri yakıyor ama 28 Şubatın diğer darbelerden farklı olarak toplumun sosyolojisiyle oynadılar, toplumun tümünü değiştirmeye çalıştılar” dedi.

Son olarak Malkoç; “Hala toplumun kuran kursu, imam hatip yani manevi pınarlarına dökülen betonları temizleyemedik hala. Evet, imam hatip açıyoruz çok şükür sayıları 1000 oldu. Dini eğitim, din öğreniyorlar çocuklar ama imam hatip’ in ruhunu bulabiliyor mu? Arkadaşlar… Çok daha çabalayacağız. Çok şükür kuran kurslarımız var. Şimdi okullara din dersleri konuldu kuran dersi, peygamber dersi ama o ruhu hala bulabildik mi? Yani toplumun sosyolojisiyle oynadılar” dedi.

 

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.